"شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان اساس خانواده را هدف گرفته‌اند "

به مناسبت روز خانواده

حجت‌الاسلام محمدرضا زیبایی‌نژاد در در قم اظهار داشت: در سال‌های اخیر شاهد فعالیت شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان هستیم که توسط غول‌های رسانه‌ای و با حمایت برخی کشورهای منطقه تاسیس شده است، تاسیس شبکه‌های تلویزیونی VOA، ام‌بی‌سی فارسی(MBC farsi) و BBC فارسی بخشی از این تلاش‌هاست.
وی ادامه داد: در سال 88 نیز تاسیس شبکه فارسی‌وان (farsi 1) که پخش فیلم‌های سینمایی و سریال‌های پر قسمت و جذاب در ساعات نخستین شب را در اولویت فعالیت‌های خود قرار داده بود فضای جدید در خانواده‌های ایرانی باز کرده است.
زیبایی‌نژاد تصریح کرد: این شبکه‌ها در کنار شبکه گسترده توزیع DVD که در نقش مکمل یکدیگر عمل می‌کنند، می‌تواند نقطه عطفی در مصرف کالاهای فرهنگی در خانواده ایرانی باشد.
وی اظهار داشت: سرمایه‌گذاری 100 میلیون تومانی تنها برای اصلاح وضع پوشش بازیگران زن در سریال پر قسمت «لاست» و مبالغی بسیار بیشتر برای دوبلاژ این سریال در کنار توجه به قیمت بسیار نازل مجوزدار DVDهای که در شبکه غیرمجاز توزیع تا یک‌سوم این قیمت نیز به فروش می‌رسد و هر نسخه توسط چند نفر مشاهده می‌شود یا دست‌به‌دست می‌شود، می‌تواند این نتیجه را داشته باشد که سودآوری این اقدام منوط به وجود بازار چند میلیونی برای هر نسخه است.
زیبایی‌نژاد با اشاره به ویژگی‌ سریال‌ها و فیلم‌های ارائه شده توسط شبکه‌های توزیع در جذب مخاطب ایرانی اذعان داشت: فیلم‌های ارائه شده در رسانه ملی به دلیل ضوابط و محدودیت‌های خاص فضای کم‌وبیش یکدستی را پدید آورده است که خروج از این فضا و تجربه سوژه‌ها و فضاهای متفاوت برای مخاطب ایرانی جذاب جلوه می‌کند.
رئیس دفتر مطالعات و تحقیقات زنان مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران تصریح کرد: در حقیقت پیگیری این برنامه‌ها برای برخی، نوعی ماجراجویی کم‌هزینه و پرهیجان محسوب می‌شود.

* سریال‌های خانواده محور غربی فرهنگ خانوادگی ایرانی را خدشه‌دار می‌کنند
وی با بیان اینکه برخی از فیلم‌ها و سریال‌ها تا خصوصی‌ترین عرصه‌های زندگی فردی و خانواد‌‌گی را می‌کاود و ناگفته‌ای باقی نمی‌گذارد، اذعان داشت: این موضوع همذات‌پنداری مخاطبانی را که در زندگی خانوادگی و رابطه زناشویی خود چنین مشکلاتی داشته‌اند، به دنبال دارد.
زیبایی‌نژاد با اشاره به پخش سریال «ویکتوریا» گفت: این سریال توانسته است تا حدی حس همذات‌پنداری زنان را تحریک کند و نظرسنجی برخی کارشناسان از مخاطبان این سریال نشان‌دهنده تاثیرپذیری آنان است.

* کمبود آثار فاخر در سینمای ایران علت گرایش به فیلم و سریال غربی است
رئیس دفتر مطالعات و تحقیقات زنان مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران به کمبود آثار فاخر در سینمای ایران اشاره کرد و افزود: این امر فضا را برای فیلم‌ها و سریال‌هایی که اغلب دارای فیلمنامه و تدوین قوی و مخاطب‌پسند، صحنه‌پردازی‌های هنری، مهیج و شگفت‌انگیز، و شخصیت‌های باورپذیر و قوت بازیگری‌ هستند، باز می‌کند.
وی گفت: برخی از این فیلم‌ها و سریال‌ها به قدری هنرمندانه توسط نهادهای داخلی دوبله می‌شوند که مخاطب را به فضای فولکلوریک جامعه ایرانی منتقل می‌کنند و مخاطب احساس می‌کند فیلم ایرانی است.
زیبایی‌نژاد با اشاره به پخش و تبلیغ بسیاری از این کالاها در ده‌ها کشور جهان افزود: این تبلیغات به گونه‌ای است که ارزشمندی اثر را برای مخاطب باورپذیر کرده و مخاطب اشکالات موجود در اثر را به کاهش فهم خود و نه نقصان در فیلم ارجاع می‌دهد.

/ 0 نظر / 13 بازدید