نیمه شعبان فرصت یا تهدید؟ (آسیب شناسی جشن نیمه شعبان)

نیمة شعبان دیگری در راه است. شور و التهاب فراوانی برای برگزاری جشن میلاد موعود امت‌ها، حضرت مهدی(ع) به وجود آمده است . ریسه‌ها، پرچم‌ها و کاغذ‌های رنگی، پلاکاردها  ، کیک‌های چندصد کیلویی، جُنگ‌های رنگارنگ تلویزیونی ، همایش‌ها ، کنگره‌های پرهیاهو  و...

بار دیگر در نیمة شعبانی دیگر متصدیان فرهنگی کشور و صاحبان مکنت و دولت به یاد صاحب خود می افتند و بساط جشن و شیرینی و شربت برپا کنند.  از آنها هم بگذریم به خودمان نگاه کنیم . مطمئنا بسیاری از ما در برگزاری جشن های نیمه شعبان شرکت کرده ایم.

جشن های نیمه شعبان سنوات قبل را در ذهنتان مرور کنید، آیا جامعة ما توانسته است از فرصت نیمة شعبان برای ترویج یاد و نام آخرین حجت خدا و تذکر تکلیف و وظیفة مردم در برابر آن حضرت استفاده کند؟ آیا جشن‌های نیمة شعبان توانسته است مردم را با امام خود آشتی دهد و فاصلة میان امام و شیعیانش را کمتر کند؟ آیا مراسم و جشن‌های این ایام در افزایش معرفت مردم ما نسبت به امام زمان(ع) مؤثر بوده است؟ آیا...؟


جواب بسیاری از پرسش ها روشن است. اگر جواب سوالات بالا بله است چگونه می شود در برگزاری مراسم جشن های نیمه شعبان فرصت های دینی  به تهدید تبدیل می شوند و و عده ای با استفاده از آلات موسیقی غیر مجاز و پایکوبی و استفاده از نوارهای موسیقی حرام حرمت این روز عزیز را زیر پا می گذارند؟

دوست دارم نظر شما عزیزان را در این مورد جویا شوم . شاید این آسیب ها را کمی روشن تر از گذشته درک کنیم و برای رفع آن تدبیری اندیشیده شود.

قطعا امسال نیز مانند سال های قبل شاهد همان مراسمات سمبلیک خواهیم بود بدون کمترین اثرگذاری.

 

/ 5 نظر / 15 بازدید
آفتاب مهرباني

سلام اين دفعه با خاطره زيبا و آموزنده یکی از دوستام به روزم و از شما دوست عزیز دعوت میشه که تشریف بیارین و با نظرات زیباتون در مورد اون بنويسيد. منتظرم [بدرود]

el

سلام من از وبلاگ شما بازدید کردم و شمارو به بازدید از وبلاگ خودم به نام "چیزی که هیچ جا نمی تونی لنگشو ببینی" دعوت می کنم . اگر هم شما مایل بودید منو به اسم "چیزهایی که هیج پیدا نمیشه" لینک کنید و به بنده اطلاع دهید تا من هم شما رو لینک کنم با تشکر www.bazar.rozblog.com

میثاق

سلام وبلاگ بسیار زیبا و با مطالب مفید و به روز دارید . انشاالله در مسیر روشنگری و دفاع از حقانیت اسلام موفق و استوار باشید .

عباس

سلام. اگر آقایونی که لباس پیغمبر رو می پوشن به وظیفه خودشون عمل می کردن مراسم جشن موعود بدون بی احترامی به مولا برگزار می شد. این آقایون باید یه روزی جوابگو باشن.

ايران

به نظر من شايد بشود به گفته عباس عزيز يكي از عوامل اين آسيب رو روحانيت دانست ولي قطعا تنها عامل آن نيست. مانبايد عادت كنيم توپ رو به زمين ديگران بيندازيم كم كاري از خودمان نيز هست.