اعمال ماه ذی الحجه

1. روزه گرفتن، 9 روز اول این ماه ثواب روزه تمام عمر را دارد.
2. خواندن دو رکعت نماز در دهه اول، ما بین نماز مغرب و عشاء که در هر رکعت بعد از خواندن حمد وتوحید، آیه زیر را می خوانی:

"و واعَدنا مُوسی ثَلاثین لیله واَتممنا ها بِعشرٍ فَتَمّ میقاتُ رَبِّه اَربعینَ لیله و قال موسی لاخیهِ هارونَ اخلُفنی فی قومی وَ اصلح ولا تَتَّبع سبیل المفسدینَ" (142 اعراف)

3. شب نهم که شب عرفه است و احیاء آن شب بسیار ثواب دارد و بر خواندن زیارت امام حسین(ع) ودعاهای وارده بسیار تاکید شده است.
4. روز نهم، روز عرفه است که غسل، زیارت امام حسین (ع) و خواندن دعای عرفه تاکید شده است و بعد از نماز عصر قبل از خواندن دعای عرفه دو رکعت نماز زیر آسمان بجا آوردن واعتراف به گناهان نمودن و از حق تعالی طلب آمرزش نمودن که سبب آمرزیده شدن گناهان می گردد.
5. شب دهم، شب عید قربان است. که خواندن زیارت امام حسین(ع) و خواندن دعای مخصوص شب جمعه وارد شده است.
6. روز دهم، روزعید قربان است .غسل ،نماز عید قربان و خواندن دعاهای چهل و هشتم وچهل وششم صحیفه سجادیه بسیار تاکید شده است. همچنین خواندن دعای ندبه وخواندن تکبیر مخصوص این روز که در ذیل آمده است:

"الله اکبر،الله اکبر،لا الله الا الله والله اکبر الله اکبر ولله الحمد ،الله اکبر علی ما هدینا،الله اکبر علی ما رزقنا من بهیمةِالانعام و الحمد لله علی ما ابلانا"

7. شب و روز هیجدهم: شب و روز عید غدیر خم است که اعمال بسیار وارد شده است، و از آن جمله، غسل، زیارت امیر المومنین علی (ع) بسیار تاکید شده است.همچنین عقد اخوت و برادری.
8. روز بیست وچهارم، روز مباهله است. و غسل، روزه وخواندن دعای مباهله در این روز بسیار فضیلت دارد.
9. روز آخر این ماه نماز مخصوصی دارد که در مفاتیح شرح داده شده است.

/ 0 نظر / 15 بازدید